Telefon

+48 503 336 167

Email

rejestracja@nowyhoryzont.com

Godziny otwarcia

Poniedziałek - Piątek 10:00 - 18:00

Być może masz obawy, idąc na pierwszą wizytę do psychologa lub psychiatry. Być może nie wiesz co powiedzieć i jak przedstawić swoją sytuację, ale nie obawiaj się, specjalista pokieruje całą rozmową tak, aby uzyskać niezbędne informacje. Przygotowanie się do wizyty może jednak pomóc w łatwiejszym uzyskaniu pomocy. Oto kilka wskazówek od nas, które mogą okazać się dla Ciebie wartościowe:

1. Zastanów się nad swoimi objawami – przemyśl, jakie problemy zdrowotne, psychiczne Ciebie dotyczą. Zastanów się nad objawami, które chcesz omówić, np. smutek, lęk, trudności ze snem, zmiany w nastroju, myśli samobójcze, zaburzenia koncentracji itp. Możesz też zapisać, kiedy te objawy się zaczęły, jak często występują i jak wpływają na Twoje życie.

2. Zrób listę leków – Przygotuj listę leków, które obecnie przyjmujesz, w tym leki na receptę, suplementy diety i leki bez recepty. Ważne jest, aby specjalista miał pełny obraz Twojego zdrowia i mógł wziąć pod uwagę ryzyko ewentualnych interakcji leków.

3. Zrozumienie historii medycznej – Przygotuj się, by opowiedzieć o swojej historii zdrowotnej, w tym wszelkich wcześniejszych diagnozach psychiatrycznych, leczeniu, hospitalizacjach, traumach, stresujących wydarzeniach w życiu.

4. Bądź szczery. To bardzo ważne! Specjalista będzie w stanie pomóc Ci tylko wtedy, gdy będziesz otwarty i szczery. Nawet jeśli niektóre tematy wydają Ci się trudne lub wstydliwe, ważne jest, by je poruszyć, aby specjalista mógł dokładnie ocenić Twoją sytuację. Mów prawdę i pamiętaj, że z pewnością nie będziesz oceniany, lecz wysłuchany, a my dołożymy wszelkich starań, by Tobie pomóc. Cała rozmowa objęta jest tajemnicą zawodową, wiec wszystko o czym powiesz ma charakter poufny.

5. Pytania do psychiatry/psychologa – Możesz przygotować pytania, które chcesz zadać specjaliście. Mogą to być pytania o diagnozę, dostępne opcje leczenia, ewentualne skutki uboczne leków, czy terapie, które mogą Ci pomóc. Nawet jeśli na wizycie nie będzie potrzeby, by z nich skorzystać, to pozwoli to uporządkować swoje myśli przed spotkaniem.

6. Zrób notatki – Podczas wizyty możesz zapisywać informacje, które wydają Ci się istotne, zwłaszcza jeśli chodzi o zalecenia, diagnozę i plan leczenia. W ten sposób łatwiej będzie Ci wrócić do tych informacji po wizycie.

7. Bądź otwarty na różne opcje leczenia – Specjalista może zaproponować różne formy pomocy, takie jak psychoterapia indywidualna lub grupowa, farmakoterapia czyli leczenie lekami, różnego rodzaju zajęcia psychoedukacyjne, warsztaty, treningi umiejętności społecznych i inne.

8. Zadbaj o swój komfort – Pamiętaj, że wizyta u psychiatry jest miejscem, gdzie możesz poczuć się bezpiecznie. Jeśli chcesz, możesz zabrać ze sobą kogoś bliskiego na pierwszą wizytę, jeśli będzie to dla Ciebie pomocne.

Dzięki dobremu przygotowaniu się wizyta będzie bardziej owocna, a Ty będziesz łatwiej mógł uzyskać pomoc. Pamiętaj, że czas w gabinecie jest dla Ciebie, a my chcemy służyć Tobie wsparciem i pomocą.